29 жовтня - Всесвітній День боротьби з інсультом
-
29 жовтня світ відзначає Всесвітній день боротьби з інсультом. На жаль, інсульти стали не просто часто зустрічатися у повсякденні, щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких – молодше 65 років, стають жертвами інсульту.
-
Важливість боротьби з інсультами набула світового значення, адже є однією з головних причин смертності у всьому світі.
-
Нагадаю, що інсульт — це гострий стан, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку. Інсульт виникає, коли судина, по якій кров'ю переноситься кисень і поживні речовини, блокується тромбом(“бляшкою”) або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати постачання кисню та поживних речовин, як наслідок – починається смерть його клітин.
-
Наразі в Україні також досить висока смертність та інвалідність після перенесеного інсульту, у порівнянні з країнами Європи. Серед головних причин – пізня діагностика та застарілі маршрути пацієнта.
-
Багато років поспіль існувала практика, коли «швидка» доставляла хворого на інсульт до найближчої лікарні. Проте далеко не завжди найближча лікарня має необхідні потужності, фахівців та обладнання, для діагностики і лікування таких станів. Через це хворий і лікарі втрачають дорогоцінний час. Адже інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків.
-
Влітку МОЗ розпочало черговий етап медичної реформи, в рамках якого буде змінено підходи до лікування інсультів. Буде створена спроможна мережа медичних закладів з інсультними центрами та блоками. Саме ці заклади матимуть у своєму складі кардіологічні блоки, які дозволять застосовувати сучасні методи лікування, такі як тромболізис та тромбоекстракція. Також у таких медичних закладах будуть можливості для необхідної реабілітації, яка надасть змогу пацієнтові повернутися до нормального життя.
-
Програма медичних гарантій, завдяки якій пацієнти можуть отримувати безоплатне лікування, продовжує працювати і під час війни. Пацієнти, як і раніше, можуть отримувати безоплатно медичну допомогу, за яку медичним закладам сплачує держава. Українці, які – через бойові дії – змушені були переїхати в інші регіони країни, можуть отримати необхідну їм медичну допомогу за місцем фактичного перебування, місце реєстрації не має значення.
-
Серед безоплатних послуг, які гарантовані пацієнту з інсультом чи підозрою на нього:
- первинний огляд,
- термінова комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія,
- лабораторні та інструментальні дослідження.
Також до безоплатного пакета входять:
- тромболітична терапія включно з необхідними ліками,
- ендоваскулярне лікування (малоінвазивна хірургія судин головного мозку),
- нейрохірургічна допомога,
- ліки з Нацпереліку,
- медичні вироби, які централізовано купують “Медзакупівлі України” тощо.
-
Національна служба здоров’я України оплачує і вторинну профілактику інсульту, харчування в стаціонарі та медичну реабілітацію.
-
Вчасна медична допомога – один з визначальних факторів в успішності лікування інсультів. Тому знання ознак інсульту та правил першої допомоги може відіграти важливу роль у збереженні життя і здоров’я постраждалого.
-
Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово. Запам’ятати їх можна у можна за абревіатурою МОЗОК-Час.
-
М (Мовлення) - попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.
-
О (Обличчя) - коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.
-
З (Запаморочення) - поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі.
-
О (Очі) - у людини раптово порушився зір одним або двома очима, наприклад, зʼявилось двоїння при погляді на предмети.
-
К (Кінцівки) - слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими
Час – якщо ви помітили один із цих симптомів, – терміново викликайте швидку.
-
Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту — це профілактика.
-
дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.
-
будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров’я.
-
відмовтеся від куріння та вживання алкоголю.
-
контролюйте артеріальний тиск.
-
за рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові.
Важливо: якщо вже ситуація склалась таким чином, що контроль тиску потребує медикаментозного корегування – не можна нехтувати щоденним прийомом ліків. Ліки необхідно приймати постійно і обов’язково. Часто пацієнти мають хибне уявлення про те, що вони приймають ліки “від тиску” і відповідно пити їх треба, тільки коли тиск – вище норми. Це не так. Лікування гіпертонічної хвороби має бути щоденним і пожиттєвим. Регулярний прийом ліків значно зменшує ризик виникнення інсульту.
Крім того, держава, завдяки діючій Програмі медичних гарантій, забезпечує пацієнтів “Доступними ліками”, які можна отримати в аптеці безкоштовно або з невеликою доплатою. Пацієнти, які потребують амбулаторного лікування серцево-судинних захворювань, можуть отримати рецепт на “Доступні ліки” у лікаря, який надає первинну медичну допомогу, незалежно від наявності декларації з ним.
Повномасштабна війна, що триває, на жаль, обмежує доступ пацієнтів з окупованих територій чи зони бойових дій до певних медичних послуг і збільшує навантаження на медичну систему, які зіштовхнулась з новими викликами.
Проте подбати про збереження власного здоров’я, відмовившись від шкідливих звичок, забезпечуючи необхідну фізичну активність та бути уважними до себе – під силу кожному.
Безоплатні медичні послуги у випадку інсульту під час війни
Програма медичних гарантій продовжує працювати навіть під час війни. Пацієнти, як і раніше, можуть отримувати пр безоплатно медичну допомогу, за яку сплачує держава.
Українці, які – через бойові дії – змушені були переїхати в інші регіони країни, можуть отримати необхідну їм медичну допомогу в медичних закладах за місцем фактичного перебування, місце реєстрації пацієнта не має значення.
Нагадуємо, серед безоплатних послуг, які гарантовані пацієнту з інсультом чи підозрою на нього:
- первинний огляд,
- термінова комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія,
- лабораторні та інструментальні дослідження.
Також до безоплатного пакета входять:
- тромболітична терапія включно з необхідними ліками,
- ендоваскулярне лікування (малоінвазивна хірургія судин головного мозку),
- нейрохірургічна допомога,
- ліки з Нацпереліку,
- медичні вироби, які централізовано купують Медзакупівлі України.
Національна служба здоров’я України оплачує і вторинну профілактику інсульту, харчування в стаціонарі та медичну реабілітацію.
Пацієнту з підозрою на інсульт не потрібне направлення лікаря, щоб отримати медичну допомогу безоплатно, адже це – невідкладний стан. Допомогу медики надають незалежно від наявності направлення чи декларації з лікарем.
Звертаємо увагу, у разі необґрунтованої відмови у наданні медичної допомоги або якщо комунальний чи державний медзаклад, маючи змогу продіагностувати пацієнта, направляє його на платну діагностику у приватний, закликаємо звертатися:
-
до контакт-центру МОЗ – 0-800–60-20-19
-
або на гарячу лінію НСЗУ – 16-77.
У закладах охорони здоров’я, законтрактованих за Програмою медичних гарантій, не повинні брати кошти за надання медичних послуг чи діагностику, що входять у контрактні пакети.