A A A K K K
людям із порушенням зору
КНП "Бессарабська багатопрофільна лікарня"
Бессарабської селищної ради Одеської області

15 жовтня - Всесвітній день боротьби з раком молочної залози.

Дата: 08.10.2019 15:01
Кількість переглядів: 177

Фото без опису

         У багатьох країнах світу другий місяць осені вже традиційно називають «рожевим» жовтнем. На перший погляд може здатися, що цей місяць календаря не має нічого спільного з рожевим кольором. А справа в тому, що 15 жовтня вважається Всесвітнім днем ??боротьби з таким грізним захворюванням як рак молочної залози. Атрибутом цього протистояння людство - хвороба вважається рожева стрічка (англ. Pink ribbon), яка є міжнародним символом організацій і приватних осіб, що підтримують програму боротьби проти раку молочної залози.

      З кожним місто країн-учасниць, які приєднуються до даної програми, стає все більше. Україна також намагається не відставати в цьому питанні. У нашій країні Всеукраїнським днем ??боротьби проти раку молочної залози є 20 жовтня. Вже протягом кількох останніх років проводяться благодійні програми по наданню можливості безкоштовно пройти мамографію (як метод скринінгу) жінкам старше 40 років, науково-практичні семінари та конференції, як для медичних працівників, так і для зацікавлених осіб.

        Актуальність даної проблеми все більше набирає обертів, так як рак молочної залози посідає перше місце в структурі онкозахворюваності у жінок. Це захворювання є найпоширенішою причиною смерті серед всіх жінок у віці від 35 до 54 років. Щорічно в світі реєструється близько 1 млн. нових випадків захворювання. Зокрема, в Одеській області спостерігається найбільший відсоток захворюваності даної онкопатологією. Слід зазначити, що в 1% випадків захворювання зустрічається і у чоловіків.

         Згідно з визначенням, рак молочної залози - це злоякісна пухлина, яка розвивається з епітеліальної тканини структурних компонентів молочної залози.

Відомо, що лікування раку молочної залози є комплексний і складний процес, тому головним завданням є профілактика і виявлення даного захворювання на ранніх стадіях. Для цього необхідно знати про фактори ризику, симптоми даної патології та скринінгових програмах.

          Фактори ризику:

? пізня вагітність і пологи;

? куріння, зловживання алкоголем;

? ранній початок менструацій (до 12 років) або пізня менопауза (після 55 років);

? обтяжений сімейний анамнез (онкозахворювання молочної залози або жіночих статевих органів у кровних родичів по жіночій лінії);

? травма молочної залози в анамнезі;

? ожиріння;

? вживання гормональних препаратів (комбінованих оральних контрацептивів) - більше 10 років;

? підвищений вміст естрогенів і пролактину в крові.

              Симптоми, які повинні насторожити жінку з приводу стану молочних залоз і звернення до фахівця:

? Ущільнення в молочній залозі (частіше - локального характеру).

? Виділення із сосків. Характер виділень може бути різним: прозорим, кров'яним, жовто-зеленим (серозним), з домішкою гною. Слід зазначити, що виділення із сосків можуть зустрічатися і при доброякісної патології молочної залози. Саме для проведення диференціальної діагностики необхідно відвідування фахівця.

? Зміна зовнішнього вигляду ураженої молочної залози: втягнення шкіри і зміна її кольору над пухлиною, зміна контуру молочної залози (особливо помітно при піднятті обох рук вгору), набряк залози (помітне збільшення шкірних пір), втягнення соска або його виразка.

? Збільшення лімфатичних вузлів. Як правило, найбільш часто відбувається збільшення пахвових лімфатичних вузлів, що може викликати больові відчуття і обмеження рухливості руки з ураженої сторони.

      До кого звернутись? При наявності хоча б одного із зазначених ознак необхідна термінова консультація у лікаря-мамолога, який спеціалізується на діагностиці, лікуванні та профілактиці даної патології. Після проведеного огляду, в залежності від стану молочних залоз, фахівець призначить необхідні лабораторні та інструментальні методи дослідження. При підозрі на рак молочної залози необхідне проведення біопсії (забір частини тканини пухлини і вивчення її клітин під мікроскопом) для остаточної постановки діагнозу і визначення тактики лікування.

           Профілактика.

Профілактичними (скринінговими) заходами щодо раку молочної залози є (для здорових жінок):

? щорічний огляд у лікаря-мамолога;

? мамографія (рентгенологічне дослідження) для жінок від 40 до 50 років - 1 раз в 2 роки, після 50 років - 1 раз на рік;

? УЗД молочних залоз для дівчат і жінок до 40 років - 1 раз в рік.

 

        Всі зазначені дослідження бажано проводити на 6-12 день менструального циклу для більш достовірної оцінки отриманих даних.

      У ситуаціях з «сімейним» раком молочної залози можна порекомендувати генетичне дослідження на виявлення наявності мутацій в генах BRCA1 і BRCA2 для визначення ступеня ризику виникнення захворювання.

   Самообстеження молочних залоз може виконуватися жінкою 1 раз на місяць в положенні стоячи і лежачи (краще в одні і ті ж дні циклу). Але слід пам'ятати, що самообстеження не є достовірним методом профілактики захворювань молочної залози і не замінює огляду лікаря-мамолога, а також - додаткових методів дослідження.

 

З турботою про жінок Тарутинського району,

Лікар хірург Маланченко І.Л.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора